پمپ باد کامیون

پمپ باد کامیون

معمولا برای نگهداشتن خودروهای سنگین، ترمز معمولی کفایت نمی‌کند و لازم است از ترمز بادی یا پمپ باد کامیون نیز استفاده شود. البته نام دیگر این وسیله پنوماتیک است که علاوه بر کمک به نگه‌داشتن ماشین‌های خودرو به امنیت بیشتر آن‌ها کمک بیشتری خواهد کرد. این قطعه به وسیله فشار هوا کار می‌کند که با خرید آن می‌توان مقدار قابل توجهی امنیت خودرو سنگین را افزایش داد.

ترمزهای روغنی به واسطه روغن موجود، نیروی مکانیکی را به هیدرولیکی تبدیل می‌کنند، اما در سیستم ترمز باد این عملیات به وسیله گاز انجام می‌شود، به عبارتی گاز نقش بسیار مهمی در این سیستم ایفا می‌کند. علاوه بر آن استفاده از این قطعه در خودروهای سنگین باعث بالا رفتن کیفیت آن خواهد شد. در ادامه قصد داریم این سیستم را مورد بررسی قرار دهیم.

اهمیت پمپ باد کامیون

معمولا خطرات جاده‌ای برای ماشین‌های بزرگ بیشتر از ماشین‌های معمولی رخ می‌دهد، به همین جهت این وسیله بیشتر در ماشین‌های سنگین و کامیون‌ها کاربرد دارد. استفاده از ترمز کمکی باعث جلوگیری از خطراتی مثل بریده شدن یا کارنکردن ترمز خواهد شد.

کارکردن این وسیله به واسطه باد و گاز است و تامین این موارد از طریق پمپ و کمپرسورها انجام می‌شود، به همین جهت کیفیت پمپ باد نقش مستقیمی در کیفیت ترمز بادی دارد.

 

پمپ باد کامیون

پمپ باد کامیون

اجزا مختلف ترمز باد

ترمز بادی اجزا مختلفی دارد که همه قسمت‌های موجود در این سیستم باعث کیفیت آن خواهند شد. در ادامه اجزای مختلف این وسیله را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

پمپ باد

یکی از اصلی‌ترین قسمت‌های موجود در ترمز باد، پمپ باد است که انتخاب درست آن در بالا بردن امنیت ماشین‌های سنگین بسیار ضروری است، به طوری‌که سیستم ترمز بدون پمپ باد ضعیف خواهد بود. البته پمپ باد خود به گاز وابسته است و در صورت عدم وجود گاز فایده‌ای نخواهد داشت. به همین جهت توصیه می‌شود هنگام تهیه پمپ باد کامیون جنسی مرغوب و با کیفیت تهیه کنید.

تانک باد

تانک باد نیز یکی از قطعات مهم است که وظیفه عملکرد بهتر و ترمزگیری مناسب و به موقع را بر عهده دارد. لازم است هوای موجود در پمپ باد فشرده شود که این امر به وسیله تانک باد صورت می‌گیرد.

 

تانک باد یکی از اجزای متصل به پمپ باد

تانک باد یکی از اجزای متصل به پمپ باد

فیلتر خشک‌کن

به کمک این وسیله هوای ورودی به ترمز باد تصفیه می‌شود. این قطعه بین پمپ باد کامیون یا همان کمپرسور و تانک باد قرار می‌گیرد و مانع ورود ناخالصی هوا از ورودی ترمز باد می‌شود. ورود ناخالصی به ترمز مشکلات خطرناکی را هنگام ترمز‌گیری ایجاد می‌کند، به همین جهت فیلتر خشک‌کن با از بین بردن رطوبت، روغن و آلودگی‌ها به طور کامل، نقش مهمی در ترمز باد دارد.

بوستر ترمز

بوستر ترمز خود نیز از اجزای مختلفی تشکیل شده که شامل فنر، میل پیستون و دیافراگم است. زمانی که راننده پدال ترمز را می‌فشارد، فشار هوا دیافراگم را بالا می‌برد و میل پیستون به بیرون می‌رود که به عبارتی فرآیند ترمز‌گیری انجام می‌شود. این امر باعث شده این قطعه نیز یکی از مهم‌ترین اجزای ترمز باد محسوب شود.

بوستر ترمز یکی از قطعات متصل به پمپ باد

بوستر ترمز یکی از قطعات متصل به پمپ باد

جغجغه ترمز

این وسیله باعث تنظیم فاصله کاسه ترمز و لنت برای ترمزگیری خودرو می‌شود. طی مرور زمان این فاصله با از بین رفتن لنت ترمز بیشتر می‌شود، از این رو نقش این قطعه برای ترمزگیری اهمیت فراوانی دارد.

عملکرد این قطعه به این صورت است که با فشردن پدال ترمز، هوای فشرده وارد بوستر ترمز می‌شود. پس از آن فشار هوا دیافراگم داخل بوستر را حرکت می‌دهد و حرکت پیستون اتفاق می‌افتد که در پی آن جغجغه ترمز نیز حرکت می‌کند. این امر باعث چرخش میل بادامک می‌شود که این چرخش نیز موجب باز شدن کفشکی‌ها و حرکت به سوی کاسه ترمز خواهد شد. در نهایت تماسی بین کفشکی و کاسه ترمز ایجاد می‌شود که اصطکاک بین آن باعث انجام عمل ترمز‌گیری خواهد شد.

عوامل موثر بر قیمت پمپ باد کامیون

شاید از خود بپرسید چه عواملی بر قیمت پمپ باد در کامیون‌ها تاثرگذار است؟ در پاسخ باید گفت کلیه تجهیزات موجود کیفیت‌های متفاوتی دارند که هر کدام با قیمت خاص خود به مشتریان عرضه می‌شود. عوامل مختلفی در این امر تاثیرگذار هستند که برخی از آن‌ها عبارت هستند از:

  • جنس کمپرسور باد.
  • قطعات مصرفی موجود در پمپ باد.
  • اصلی و فابریک بودن پمپ باد.

توجه به این موارد قبل از خرید پمپ باد کامیون کمک زیادی به کیفیت و دوام دستگاه می‌کند.

خرید انواع پمپ باد کامیون

برندهای مختلفی از پمپ باد در داخل و خارج از کشور وجود دارد که از برندهای معتبر دنیا هستند. اکثر تولیدکنندگان چه داخلی و چه خارجی برای ارائه محصولات با بهترین کیفیت، تلاش بسیاری می‌کنند. شرکت‌های داخلی زیادی برای ساخت پمپ باد در ایران وجود دارد که علاوه بر کیفیت کالا، خدمات پیش از فروش و پس از فروش خود را به بهترین نحو به خریداران ارائه می‌دهند. توصیه می‌شود قبل از خرید پمپ باد حتما از مشاوران این شرکت‌ها در این زمینه مشورت بگیرید. با گرفتن مشورت در مورد کیفیت، مدت گارانتی، استاندارد قطعه و تعمیرات بعد از خرید آن اطلاعات کافی خواهید داشت و در نهایت می‌توانید با اطمینان کامل اقدام به خرید آن کنید. شرکت‌های داخلی در اکثر نقاط کشور نمایندگی دارند که این امر باعث می‌شود شما بتوانید خرید خود را به صورت مستقیم یا از طریق سایت‌های فروش آن به صورت عمده یا تک انجام دهید.

سخن پایانی

کنترل رانندگی در جاده با ماشین‌های سنگین بسیار سخت و خطرناک است، لذا توصیه می‌شود برای ایمنی بیشتر آن علاوه بر ترمز معمولی از پمپ باد کامیون نیز استفاده کرده که بتوانید از هرگرنه خطر احتمالی هنگام ترمزگیری جلوگیری کنید. مجهز بودن ماشین سنگین به این قطعه نه تنها امنیت را بالا می‌برد، بلکه بهترین حالت کارایی و عملکرد را برای آن فراهم می‌کند.

پمپ باد یکی از مهم‌ترین اجزای ماشین سنگین محسوب می‌شود که نقش مهمی در کنترل حوادث و تصادفات ناشی از ترمزگیری را برعهده دارد. در این مقاله در مورد پمپ باد و اجزای تشکیل دهنده آن صحبت کردیم، امیدوارم با خواندن این مقاله بتوانید در تهیه جنسی باکیفیت به طول عمر و دوام خودرو خود کمک بسیاری کنید.

 

منابع :

www.faramall.com

https://iranpump.com

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟