دیسک ترمز تریلی

دیسک ترمز تریلی

هر بخشی از خودروهای سنگین برای عملکرد بهتر آن وظایفی بر عهده دارند. دیسک ترمز تریلی یکی از مهم‌ترین اجزای آن محسوب می‌شود که وظیفه توقف بهتر ماشین را بر عهده دارد. این وسیله با شکل دایره‌ای خود، عملکرد مهمی مثل کنترل خودرو را انجام می‌دهد، به طوری که عامل اصلی توقف خودرو محسوب می‌شود. این سیستم به چرخ ترمز یا دیسک چرخ نیز معروف است.

نکته قابل توجه در مورد دیسک ترمز این است که به همراه چرخ خودرو می‌چرخد و با توقف آن‌ها چرخ‌ها نیز متوقف می‌شوند. در این مقاله قصد داریم دیسک ترمز را مورد بررسی قرار دهیم که بتوانید بهترین نوع آن را برای کنترل راحت‌تر خودرو سنگین خود تهیه کنید.

دیسک ترمز

دیسک ترمز وسیله‌ای گرد است که جنسی از فولاد یا آهن ضد زنگ دارد. این وسیله در سیستم تعلیق و فرمان خودرو، موتور سیکلت و دوچرخه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیستم دیسک ترمز تریلی به کمک چرخش روتورها می‌چرخد و برای توقف به واسطه درگیری با لنت ترمز متوقف می‌شود. این قطعه علاوه بر وظیفه توقف خودروهای سنگین، به آهسته شدن حرکت آن نیز کمک بسیاری می‌کند. یکی از رایج‌ترین مدل‌های دیسک ترمز، مدل فولاد ضد زنگ آن است که اکثرا در بین افرادی که ماشین‌های سنگین و یدک‌کش دارند، کاربرد بسیار زیادی دارد. این نوع دیسک ترمز علاوه بر بهبود کنترل سرعت، دارای طول عمر بالا و کیفیت بسیار خوبی است.

این وسیله باید طوری ساخته شود که بتواند در برابر اصطکاک از بین نرود، به همین دلیل جنس‌های مختلفی مثل چدن، آهن، آلومینیوم یا فولاد در بازار موجود است.

دیسک ترمز تریلی.

ضرورت استفاده از دیسک ترمز

ترمز به دلیل امکان توقف یا کاهش سرعت خودرو، یکی از مهم‌ترین اجزای خودروهای سنگین محسوب می‌شود. برای اهمیت این سیستم کافی است با مزایای آن آشنا شوید. دیسک ترمز برخلاف دیسک‌های کاسه‌ای در هر شرایطی مثل آب و هوای مختلف، سرعت رانندگی بالا، دست انداز و موانع موجود در مسیر، توقف سریع و … دارای عملکرد خوبی است. اما نکته قابل ذکر در مورد دیسک ترمز این است که حتما برای نگهداری آن باید اصولی اقدام کرد و در مورد تعویض دوره‌ای آن نیز اقدامات به موقعی انجام داد، در غیر این‌صورت نمی‌توان از این وسیله توقع عملکرد خوبی را داشت.

محل قرارگیری دیسک ترمز در خودروهای سنگین

دیسک ترمز تریلی روی چرخ‌های ماشین نصب شده که توقف خودرو را انجام می‌دهد. این وسیله روی بلبرینگ‌های هر چرخ در ماشین‌های سنگین سوار شده است که به همراه چرخ‌ها می‌چرخد، به طوری‌که سرعتی مشخص و برابر با رینگ و لاستیک دارد. این سیستم به واسطه کمک لنت‌ها سرعت خودرو را کاهش داده یا متوقف می‌کند.

دیسک ترمز دو قسمت دارد که سطح هر قسمت ماشین‌کاری شده است. این دو قسمت به وسیله مهره مرکزی و دو پیچ روی بلبرینگ کار گذاشته می‌شوند. با فشار پدال ترمز توسط راننده، لنت ترمز با دیسک برخورد خواهد کرد که این امر باعث کاهش سرعت و توقف خودرو می‌شود.

محل قرار گرفتن دیسک ترمز روی تریلی.

اجزا تشکیل دهنده دیسک ترمز

دیسک ترمز جزو جدیدترین دیسک‌های کاربردی در خودرهای سنگین است که می‌توان در خودروهای سواری، موتور، دوچرخه و … نیز از آن استفاده کرد. این وسیله اجزای مختلفی دارد که برخی از مهم‌ترین اجزای آن شامل کالیپر، لنت ترمز و روتور یا گردنده هستند. در ادامه این سه قسمت از دیسک ترمز تریلی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کالیپر

کالیپر به شکل گیره‌ای است که لنت‌های ترمز را به دیسک فشار می‌دهد، این عمل با هدف تماس بین لنت و دیسک انجام می‌شود که در نهایت به توقف خودرو ختم خواهد شد.

لنت ترمز

دو عدد لنت ترمز درون کالیپر قرار دارد. سطح لنت ترمز از موادی تشکیل شده که در برابر اصطکاک مقاوم است. این قسمت از دیسک ترمز باید نیروی ترمز را به دیسک چرخ منتقل کند.

روتور یا گردنده

بزرگترین قسمت دیسک ترمز، روتور است که باید از طریق سوراخ‌های موجود روی آن به چرخ‌ها متصل شود. دیسک ترمز روی این بخش متحرک وصل می‌شود و مانند چرخ‌های خودرو متحرک است.

اجزا تشکیل دهنده دیسک ترمز.

دیسک ترمز ماشین سنگین

دیسک ترمز معمولا با توجه به نوع کاربری ماشین تولید می‌شود. طبق این کاربردها، دیسک ترمزهایی هستند که برای ماشین‌های سنگین ساخته می‌شوند. این وسیله در کیفیت ترمزگیری و توقف خودروهای یدک‌کش نقش مهمی دارد، لذا باید در انتخاب بهترین کیفیت آن نهایت دقت را داشت.

دیسک‌های ترمز در ماشین‌های سنگین شامل دیسک ترمز تخت، دیسک ترمز قلعه‌ای و … هستند که عملکرد ماشین سنگین را نسبت به کارآیی آن تا حد زیادی بهبود می‌بخشد.

مزایا و معایب دیسک ترمز

دیسک ترمز تریلی علاوه بر کنترل بهتر خودروهای سنگین، مزایا و معایبی نیز دارند که البته مزیت‌های آن بیشتر خواهد بود. در ادامه برخی از مزایا و معایب آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مزایای دیسک ترمز

دیسک ترمز یکی از مهم‌ترین عملکرد در خودرو را دارد که مزایای مختلفی دارد، برخی از این مزایا به شرح زیر هستند:

  • طول عمر بسیار بالایی دارد.
  • دارای سیستم خنک شوندگی یا انتقال بهتر گرما است.
  • بهترین عملکرد را هنگام ترمزگیری دارد.
  • نسبت به ترمزهای کاسه‌ای، وزن کمتری دارد.
  • ضد آب است.
  • تنظیم خودکار آن نیز یکی دیگر از قابلیت‌های آن محسوب می‌شود.

معایب دیسک ترمز

معمولا دیسک ترمز به دلیل کیفیت در عملکرد و طول عمر بالایی که دارد، عیب خاصی نخواهد داشت. تنها عیب آن قیمت بالای آن است که البته به دلیل کیفیت بالا، این موضوع نیز منطقی به نظر می‌رسد.

عمر متوسط دیسک‌ ترمز

عمر دقیق دیسک ترمز را نمی‌توان بررسی کرد، چرا که این مورد به نحوه نگهداری و عوامل مختلف دیگری از جمله نوع دیسک چرخ، نحوه رانندگی، برند دیسک ترمز و … بستگی دارد. اما به طور نسبی بهترین دیسک ترمز باید حداقل 80000 هزار کیلومتر کار کند.

کلام آخر

دیسک ترمز تریلی یکی از اصلی‌ترین لوازم آن محسوب می‌شود که در همه ماشین‌های سنگین نیز کاربرد مهمی دارد و جزو واجباب است. هر جسم متحرک در خودروهای سنگین، به عاملی برای توقف نیاز دارد که دیسک ترمز این وظیفه را بر عهده دارد و آن را به خوبی و با امنیت کامل انجام می‌دهد.

با توجه به اجزا این سیستم و انواع مختلف آن، در این مقاله به بررسی دیسک ترمز پرداختیم که شما بتوانید بهترین مدل با کارکرد مناسب و طول عمر عالی را انتخاب کنید و از کیفیت آن بهره‌مند شوید.

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟