نحوه انتخاب بهترین کیسه باد تریلی

کیسه باد تریلی

کامیون و تریلی معمولا به صورت شبانه‌روز در جاده‌ها بیشتر وقت خود را صرف می‌کنند. امروزه استفاده از کیسه باد تریلی باعث شده که استهلاک خودرو تا حد زیادی کاهش پیدا کند. علاوه بر آن، در گذشته هزینه‌های زیادی برای تعمیر ماشین، از بین رفتن محموله و بار آن و حتی به خطر افتادن سلامت جانی به رانندگان وارد می‌شد. اما امروزه با استفاده از این وسیله، میزان قابل توجهی از این استهلاکات کم شده است. استفاده از این سیستم به راننده این اطمینان را می‌دهد که در طول مسیر سفری امن در پیش خواهد داشت.

در گذشته به جای کیسه باد در ماشین‌های سنگین، از فنرهایی استفاده می‌شد که بتوان امنیت ماشین را به میزان کمی کنترل کرد. اما امروزه این سیستم باعث هدایت و کنترل بهتر ماشین هنگام ترمز گرفتن می‌شود. در این مقاله کیسه باد در ماشین‌های بزرگ را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

کیسه باد چیست؟

کیسه باد یکی از محصولات پیشرفته در صنعت خودروسازی بوده که امروزه جای فنرهای فولادی را گرفته است و نسبت به آن‌ها کاربرد بیشتری دارد. علاوه بر آن با طول عمر بیشتری برای خودرهای سنگین کار خواهند کرد که این مزیت در فنرهای فولادی وجود نداشت. این سیستم علاوه بر کنترل رانندگی، امکان تنظیم ارتفاع خودرو هنگام بالا و پایین آمدن در جاده را نیز فراهم کرده است. کیسه باد تریلی به وسیله فشار هوایی که کمپرسور به آن وارد می‌کند، وظیفه خود را انجام می‌دهد.

انواع کیسه باد

انواع کیسه باد تریلی

در این سیستم سوپاپ بادی وجود دارد که بین بدنه و لاستیک‌ها قرار گرفته است. این قطعه با استفاده از متراکم کردن هوا، لرزش‌های ناشی از چرخ‌های تریلی را حذف می‌کند. معمولا از این سیستم در کامیون، تریلی، کامیون بنر، اتوبوس‌ها و ماشین‌های سنگین دیگر استفاده می‌شود. در ماشین‌های سنگین به طور معمول حدود 6 کیسه باد استفاده می‌شود، به طوری‌که دو عدد آن در محور جلوی ماشین و چهار عدد باقی مانده در محور عقب آن به کار خواهد رفت.

امروزه هنگام ساخت کامیون و تریلی‌های جدید، در هر سمت آن کیسه هوایی قرار می‌دهند. این عمل به این دلیل است که اگر تریلی بار نداشته باشد، شما می‌توانید برای استفاده نکردن از لاستیک‌های میانی، از ویژگی بالا رفتن محورها استفاده کنید.

با تنظیم باد هنگام بارگیری در تریلی، می‌توانید از نشستن خودرو روی چرخ‌ها جلوگیری کنید. علاوه بر آن، در صورت نیاز می‌توانید از خودرو خود به عنوان یدک کش نیز استفاده کنید و از امنیت آن آسوده خاطر باشید.

انواع فنرهای موجود در صنعت خودروسازی

با شناخت انواع فنرهای بادی می‌توان درک بهتری از کیسه باد داشت. لذا در این مبحث انواع فنرهای بادی را مورد بررسی قرار می‌دهیم. برخی از این نوع فنرها شامل فنر میله پیچشی، فنر تخت، فنر لاستیکی، فنرهای بادی و فنر مارپیچ هستند.

فنرهای تخت معمولا از فولاد ساخته می‌شوند و در برابر ارتعاشات جاده‌ای دوام زیادی ندارند که این امر باعث خم شدن آن‌ها خواهد شد، استفاده از این نوع فنرها به خودرو توان حمل بار با وزن زیاد را می‌دهد. در فنرهای میله پیچشی، فنر به دور خود پیچیده می‌شود، لذا توصیه می‌شود از این نوع فنرها در خودروهای سواری استفاده کنید. فنرهای بادی که به هوایی نیز معروف هستند، انعطاف زیادی دارند و بهترین انتخاب برای ماشین‌های سنگین محسوب می‌شوند. این نوع فنرها خود به دو دوسته فلزی و بادی رول تقسیم ‌می‌شوند که علاوه بر ایجاد تعادل و تحمل وزن بار زیاد، ارتفاع خودرو را نیز کنترل می‌کند.

انواع فنرهای موجود در صنعت خودروسازی

انواع فنرهای موجود در صنعت خودروسازی

اجزای تشکیل دهنده کیسه باد تریلی

اجزای تشکیل دهنده کیسه باد شامل رگولاتور، لوله‌های انتقال، کمپرسور و محفظه‌ای هستند. کمپرسور باید همیشه کیسه هوا را پر از باد نگه دارد. ارتعاشات خودرو در فنرهای بادی به گرما تبدیل می‌شوند که این امر باعث حفظ تعادل در رانندگی خواهد شد. اما در کیسه باد لاستیکی هوای متراکم وجود دارد که پیستون پلاستیکی را در خود جای داده است. با فشرده‌ شدن هوا پیستون درون کیسه باد به بالا و پایین حرکت می‌کند که این عملکرد مثل فنر خواهد بود. با حرکت تریلی بر سطوح ناهموار و دست‌اندازهای موجود در جاده، لرزش‌ها و ضربات به کمک فنر منتقل خواهند شد و فنر باز می‌شود که این امر در از بین بردن ضربات و لرزش‌ها تاثیر بسیاری دارد.

کاربرد کیسه باد تریلی

امروزه در سراسر جهان، کلیه شرکت‌هایی که ماشین‌آلات سنگین تولید می‌کنند، سیستم تعلیق بادی را مورد استفاده قرار می‌دهند. با این کار علاوه بر کم کردن هزینه‌های خسارات و تعمیرات ناشی از تکان‌های خودرو، کیفیت کارایی و عمر آن را به میزان قابل توجهی نیز بالا می‌برند. این سیستم در سایزهای مختلف در بازار موجود است، به همین جهت با هر اندازه وسیله حمل و نقلی سازگار است و به راحتی می‌توان از آن استفاده کرد.

کیسه بادی که امروزه کاربرد زیادی در صنعت ماشین‌های سنگین دارد، همان فنرهای بادی بوده که استفاده از آن در حال رشد است. مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد این سیستم استفاده در خودروهای سنگین هنگام گذر از دست‌اندازها در جاده است، با این کار هم تعادل خودرو حفظ می‌شود و هم از ضربه خوردن به فنرهای ماشین جلوگیری خواهد شد.

ایجاد تعادل در مسیرهای ناهموار با استفاده از کیسه باد

ایجاد تعادل در مسیرهای ناهموار با استفاده از کیسه باد

مزایای استفاده از کیسه باد

در صورت آسیب دیدن فنرهای تریلی، راننده باید سریعا خود را به نزدیک‌ترین تعمیرگاه برساند. در صورت دور بودن تعمیرگاه، لازم است حتما از امداد خودرو کمک بگیرد، چرا که این موضوع علاوه بر از دست دادن کنترل حرکت لاستیک، خطرات جانی را نیز در بر دارد.

استفاده از کیسه باد تریلی تعادل و پایداری خودرو را حفظ می‌کند و البته بهترین انتخاب برای از بین بردن ارتعاشات جاده‌ای محسوب می‌شود.

کلام آخر

کیسه باد در گذشته به عنوان ایربگ در خودروهای سواری قابل استفاده بود، اما با پیشرفت جامعه شاهد این تکنولوژی در ماشین‌های سنگین نیز هستیم. امروزه از کیسه باد تریلی به عنوان فنر بادی استفاده می‌شود که در کنترل و هدایت خودرو و ترمزگیری راحت‌تر آن نقش موثری ایفا می‌کند.

در این مقاله کیسه باد را مورد بررسی قرار دادیم که بتوانید با شناخت عملکرد این سیستم، بهترین برند آن را با کارآیی و عملکرد مناسب تهیه کنید. با این کار علاوه بر حفظ ایمنی سفر، سلامت ماشین و محموله آن را نیز تضمین می‌کنید.

آخرین مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید فروشگاه
ورود به سایت

هنوز حساب کاربری ندارید ؟